Pohjois-Lapin koirakerho kannustaa jäseniään huolehtimaan omalta osaltaan ympäristön siisteydestä

8.6.2016

Kampanjaan liittymisellä Pohjois-Lapin koirakerho haluaa tuoda esille, että koiraharrastajatkin välittävät ympäristön siisteydestä, kun koirien jätökset kerätään pois kulkuväyliltä ja pihoilta. Kakkapussi sisältöineen on maatuva ja sen voi kompostoida halutessaan. Biohajoavien pussien tärkkelyksen tuotanto ei ole pois ruoan- tai rehun tuotannosta.

Pohjois-Lapin koirakerho on etäjäsenenä liittynyt mukaan omalla alueellaan eräiden Rovaniemeläisten koirakerhojen kampanjaan . Rovaniemeläiset koirakerhot; Rovaniemen käyttökoirat, Lapin ajokoirayhdistys, Lapin Nuuskut, Lapin Spanielikerho ja Lapin Mäyräkoirakerho liittyivät Siisti Rovaniemi – kampanjaan.

Siisti Rovaniemi – kampanjassa mukana olevat kerhot jakavat koirankakkapusseja jäsenilleen harjoituksissa sekä kokeissa ja kisoissa tapahtumaan osallistuville. Toiminnan mahdollistavat sponsoreina Biobag Finland Oy ja koirankakkapussit.fi.

Kampanjassa mukana olevat kerhot haastavat siistin ympäristön edistämiseksi ja keräystavan juurruttamiseksi muita Lapin Kennelpiirin koirakerhoja järjestämään vastaavaa toimintaa. 

Lisätietoja:

Sanna Alaruikka, Pidä Lappi Siistinä ry, järjestökoordinaattori, 044 7689 145, sanna.alaruikka@pidalappisiistina.fi.

Aila Kauppila, Napapiirin Residuum Oy, tiedottaja, 0207 120 238, aila.kauppila@residuum.fi

Sannamari Pehkonen, ympäristötarkastaja, Rovaniemen kaupunki, 016 322 8433 sannamari.pehkonen@rovaniemi.fi

Rovaniemen käyttökoirat, Hanna-Leena Pasanen, puheenjohtaja, 044 2828268, pj.rkkry@gmail.com

Lapin ajokoirayhdistys, Juha Laukkanen, puheenjohtaja, 045 348 0441, laukkajussi@gmail.com

Lapin Nuuskut, Maiju Häkkilä, puheenjohtaja, 045 634 2989, maiju.hakkila@gmail.com

Lapin Spanielikerho, Nina Janné, puheenjohtaja, 040 544 5709, nijanne@gmail.com

Lapin Mäyräkoirakerho, Marika Ahola, puheenjohtaja, 040 534 8663, lmkk.puheenjohtaja@gmail.com

Pohjois-Lapin Koirakerho, Pirkko Meskanen, puheenjohtaja, 040 702 9415, pirkko.meskanen@pp.inet.fi

koirankakkapussit.fi, Jens Mahlberg, 0400 444 168, jens@econsept.com

Biobag Finland Oy, Jouni Riutta, 040 578 0478, jouni@biobagworld.com