Canicross-alkeiskurssi elokuussa

31.7.2026

Canicross-alkeiskurssi elokuussa

Keskiviikkoisin 12.8., 19.8., 26.8. (Yhteensä 3 kertaa) 

Klo 17:00 alkaen

Hinta: 15e tai talkoopisteillä

Osallistujamäärä: Min 4, max 6 koirakkoa

Kurssilla käydään läpi varusteita ja valjaiden sovitusta, valjakkourheilun kisamuotoja, koiran fysiikan harjoittelun perusteita sekä joka kerralla käytännön harjoitukset miten aloittaa koiran kanssa vetoharjoitukset sekä ohituksia. Itse ei tarvitse olla huippujuoksija, käytännön harjoitukset on lyhyitä ja jokainen tekee oman kunnon mukaan!

Sopii kaikille Canicrossista tai valjakkourheilusta kiinnostuneille koirille ja omistajille, jotka haluavat perehdytyksen alkeisiin ja apukädet harjoittelun alkuun. Vetovyön ja joustohihnan voit lainata kurssille kouluttajalta jos omia ei ole, koiralle sopivat valjaat olisi hyvä olla itseltä mutta kouluttaja ottaa mukaan myös kasan omia valjaita joita saa lainata kurssin aikana. Koot 15-30kg koirille, ihan pieniä ei valitettavasti löydy. Valjaita myydään ja sovitukseen saa varmasti opastusta Troll Finland-kaupasta Ivalon kylältä.

Ilmoittautuminen la 1.8. Klo 9:00 - su 2.8. klo 21:00, osallistujat otetaan kurssille ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmottaudu kouluttajalle osoitteeseen kaislamariahakala(at)gmail.com.